wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna1 » Porady2 » Jakie wybrać manetki rowerowe?

Jakie wybrać manetki rowerowe?

Jedno z pytań, które powinniśmy sobie zadać przed zakupem roweru dotyczy rodzaju manetek służących do zmiany przełożenia (biegu) w rowerze. Dawniej - w pierwszych rowerach górskich producenci stosowali manetki kciukowe ("thumb") mocowane na górze kierownicy. Obecnie zostały one prawie całkowicie wyparte przez dwa rozwiązania:

  • manetki cynglowe - gdzie przełożenia zmieniamy za pomocą palców: wskazującego i kciuka
  • manetki obrotowe - gdzie przełożenia zmieniamy za pomocą przekręcania rączki

Oba rozwiązania są równoważne - tzn żadne z nich nie jest lepsze ani gorsze. Był czas, że wśród rowerzystów panowała moda na obrotowe GripShifty, a obecnie bardziej popularne są manetki cynglowe.

Obecnie w rowerach stosuje się głównie manetki dwóch firm: Shimano i SRAM.

Manetki Shimano

Shimano w swoich wyższych grupach osprzetu (np. XTR, Deore, Alivio) stosuje wyłącznie manetki cynglowe - RapidfFire i RapidFire Plus.

Z kolei tanie rowery z osprzętem Tourney oraz Acera i Altus w wersji 8-rzędowej są wyposażone w manetki cynglowe EZ-Fire - zintegrowane z klamką hamulca, gdzie jeden "cyngiel" znajduje się nad kierownica (do naciągu przerzutki), a drugi pod kierownicą (do zwalniania naciągu).

Manetki obrotowe firmy Shimano - RevoShift trafiają tylko do tańszych rowerów górskich oraz rowerów miejskich i trekkingowych.

Tak jak wspomnieliśmy na początku artykułu firma Shimano oferuje jeszcze nadal manetki obsługiwane kciukiem ("thumb"). Są one stosowane w najtańszych rowerach - do ok. 600 zł

Manetki SRAM

Z kolei firma SRAM ma inna politykę - zarówno manetki obrotowe GripShift, jak i cynglowe Trigger są stosowane w najwyższych grupach - np XXI, XX czy X0 jak i tańszych X7 (aczkolwiek w najtańszej X5 nie znajdziemy wersji obrotowej).

Które manetki wybrać? 

Najlepiej samemu podejść do roweru i spróbować się "przymierzyć". Może się okazać, że jednej osobie będzie pasowało "pstrykanie" RapidFire'ami, a innej obracanie "Gripami" niczym manetką gazu w motorze.

Podsumowując:

typ manetki firma nazwa
cynglowa Shimano RapidFire
RapidFire Plus
EZ-Fire
SRAM Trigger
obrotowa Shimano Revoshift
SRAM GrpipShift

Lub też inaczej:

  • rowery  kosztujące ponad ok. 1.500 - 2.000 zł: RapidFire Plus, GrpipShift, Trigger
  • tanie i najtańsze rowery: EZ-Fire, kciukowe ("Thumb"), RevoShift

Więcej o manetkach rowerowych przeczytasz w artykule "Manetki rowerowe"

Poniżej prezentujemy właściwości, zalety i wady manetek rowerowych, co powinno ułatwić podjęcie decyzji o wyborze.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach. Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów marketingowych
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych na wskazany przeze mnie adres e-mail