wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna1 » Porady2 » Jaki rower wybrać dla dziecka?

Jaki rower wybrać dla dziecka?

Wstęp

Wybranie roweru dla dziecka jest - wbrew pozorom - bardziej skomplikowane niż w przypadku osób dorosłych. Dzieci mogą się bardzo różnić wzrostem - niezależnie od wieku, jest to bardzo indywidualna sprawa. Różne mają też umiejętności oraz możliwości fizyczne.

Jak wybrać rower dla dziecka?

Podstawowym czynnikiem, na podstawie którego wybieramy odpowiedni rower dla dziecka jest jego wzrost i możliwości fizyczne. Oczywiście jest to w pewnych granicach związane z wiekiem, ale jak wiemy mogą tutaj wystąpić spore różnice. Poniżej przedstawiamy bardzo ogólne zalecenia dotyczące doboru odpowiedniego roweru dla dzieci w zależności od wieku i wzrostu.

Wiek dziecka Wzrost Typ roweru Rozmiar koła Rozmiar ramy
2-4 lat 80 - 108 cm rower biegowy 12"  
4-6 lat 95 - 122 cm rower z pedałami 16"  
5-8 lat 110 - 120 cm rower z pedałami 20" 11", 12", 13"
7-12 lat 120-145 rower z pedałami 24" 11",12", 13"
14", 15"
od 9 lat powyżej 145 cm rower z pedałami
"dorosły"
26" 14", 15", 16"

Im mniejsze dziecko tym istotniejszy jest jeszcze jeden wymiar - wysokość kroku - szczególnie jest to ważne w przypadku rowerków biegowych.

Od czego zacząć rowerową przygodę?

Współczesne pokolenie rodziców może pamiętać czasy PRL gdy w parkach rodzice uganiali się za swoimi dziećmi próbującymi złapać równowagę na Rometach Reksio, Slato, Bratek  czy Bobo. Zazwyczaj pomagał w tym kij od szczotki włożony w ramę za pomocą którego rodzic ratował młodego adepta jazdy od upadku.

Obecnie na rynku mamy taki wybór rowerów dla dzieci, że przyprawia o ból głowy. Plusem takiego stanu rzeczy jest możliwość odpowiedniego dopasowania jednośladu dla naszego malucha - zgodnie z jego możliwościami i warunkami.

Podobnie jak w medycynie najważniejszą zasadą jest "nie szkodzić". Dzieci łatwo zniechęcają się i tracą zainteresowanie rzeczami, które nie sprawiają im przyjemności. Dlatego bardzo istotny jest pierwszy nasz ruch. Pamiętajmy - kupno nieodpowiedniego rowerka - szczególnie dla małego dziecka - może się skończyć pogrzebaniem (przynajmniej na jakiś czas) szans na to aby jeździło ono na jednośladzie.

No właśnie - od czego zacząć? Jaki kupić pierwszy rower dla dziecka?

Etap pierwszy - rower biegowy

Jeśli chcemy aby dziecko jak najwcześniej rozpoczęło swoja przygodę z rowerem rozpocznijmy od roweru biegowego (zwanego czasami laufradem z niemieckiego). To rower, który jest pozbawiony całego układu napędowego - czyli pedałów, korby, łańcucha i przerzutek. Rower biegowy ma za zadanie przyzwyczaić dziecko do jady na jednośladzie - przede wszystkim do utrzymywania równowagi oraz kontroli kierunku jazdy. Nie potrzeba bocznych kółek bo do łapania równowagi dziecku służą własne nogi. Dzięki brakowi pedałów bez przeszkód może operować nimi - odpychając się, podpierając i hamując.

Brak pedałów i reszty układu ma tez duże znaczenia dla wagi rowerka biegowego - a to bardzo istotny czynnik dla rodziców. Pamiętajmy, że na początku będziemy często zmuszani do noszenia laufrada.

Rowerki biegowe czasami są wyposażone w klasyczny tylny hamulec tylny (V-brake) - dzięki temu mogą od najmłodszych lat przyzwyczajać się do używania go.

Etap rowerka biegowego zazwyczaj dotyczy dzieci w wieku 2-4 lat.

Etap drugi - rower 16" i 20" z pedałami

Gdy dziecko ma około 1 metra wysokości możemy pomyśleć o kupnie "prawdziwego" roweru z pedałami. Jeśli wcześniej jeździło ono na rowerku biegowym prawdopodobnie nie będzie potrzebowało już bocznych kółeczek, które pomagają utrzymać równowagę. W innym wypadku może sie okazać konieczne zamontowanie tych "wspomagaczy".

 

Etap trzeci - komunijny - prawie dorosły rower - na 24" kołach

Ten etap można nazwać "komunijnym" - bo właśnie w tym wieku wiele polskich dzieci przystępuje do pierwszej komunii świętej i rower jest od lat na czele listy z prezentami. Jednoślad na kołach 24" jest tuz tylko o "oczko" mniejszy od normalnego roweru dla dorosłych, który ma 26", 27,5", 28" lub 29".

Aby kupić dziecku rower na kołach 24" powinno mieć ono co najmniej 120 cm wzrostu - zazwyczaj dzieci osiągają go już w wieku 7 lat. Przekroczenie wzrostu 145 cm oznaczać będzie wkroczenie naszego potomka w dorosły etap - przynajmniej jeśli chodzi o rozmiar roweru.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach. Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów marketingowych
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych na wskazany przeze mnie adres e-mail