wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna1 » Porady2 » Jaki rower kupić

Jaki rower kupić

Wstęp

Kupowanie roweru to niełatwa sprawa... Postaramy się w jednym artykule przedstawić całą skondensowaną wiedzę na temat wybierania roweru. Osoby zainteresowane zgłębieniem wiedzy na temat konkretnych zagadnień sprzętowych (np. typ roweru, osprzęt, hamulce, amortyzator...) odsyłamy do artykułów dotyczących danego tematu (dział sprzęt). Dzięki temu unikniemy przedzierania się przez drobiazgowo opisane tematy takie jak np. typy hydraulicznych hamulców tarczowych czy tez rodzaje amortyzatorów.

Poradnik ten jest przeznaczony dla początkujących rowerzystów.

Typ roweru

Zanim przystąpimy do zakupu musimy pomyśleć do czego będziemy wykorzystywać nowy pojazd. W zależności od tego warunku, możemy wybrać typ roweru i jego klasę.

Obecnie możemy spotkać się z kilkunastoma rodzajami rowerów. Szczegółowo ten temat omawiamy w dziale sprzęt/ rodzaje rowerów. W 90% przypadków będziemy jednak wybierać pomiędzy czterema typami rowerów:

  • rowerem górskim - obecnie (cały czas jeszcze) najpopularniejszym typem roweru w Polsce
  • rowerem crossowym - doskonałym do przejażdżek w parkach i poza miastem
  • rowerem miejskim - idealnym do poruszania się w miejskiej dżungli
  • rowerem trekkingowym/turystycznym - przeznaczonym turystyki rowerowej

Podana poniżej specyfikacja jest tylko orientacyjna. Nie ma wyraźnej granicy między modelem górskim a miejskim, czy też trekkingowym. W pewnych zakresach pojęcia te pokrywają się. Wystarczy, że do modelu górskiego dołożymy błotniki, światełka, bagażnik a już będzie to nasz miejski rower, na którym również możemy wyruszyć w wielomiesięczną wyprawę. Jak widać z tego zestawienia najbardziej uniwersalnym modelem jest ... właśnie model "górski" - zawsze możemy go przekształcić w miejski, trekkingowy, a nawet po sporych modyfikacjach w szosowy (fitness).


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach. Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów marketingowych
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych na wskazany przeze mnie adres e-mail