wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna1 » Porady2 » Jaki kupić licznik rowerowy?

Jaki kupić licznik rowerowy?

Licznik rowerowy to niewielkie, ale niezwykle przydatne akcesorium. Dla zawodowców narzędzie to jest niezbędne w monitoringu i ewaluacji codziennych treningów. Z kolei amatorom i miłośnikom rowerowych wycieczek licznik uprzyjemni podróż i pozwoli ocenić własne możliwości.

Ciągły rozwój elektroniki rokrocznie owocuje powstawaniem coraz to nowszych modeli liczników, posiadających niezliczoną ilość funkcji. Ze względu na poziom komplikacji zarówno elektroniki, jak i oprogramowania liczników, możemy je podzielić na:

 • Liczniki podstawowe (posiadające podstawowe funkcje, przewodowe lub bezprzewodowe)
 • Liczniki zaawansowane (bezprzewodowe, posiadające funkcje dodatkowe w postaci pulsometru, licznika kadencji, licznika spalonych kalorii itp.)
 • Komputerki rowerowe (bezprzewodowe, z cyfrową transmisją; umożliwiające komputerową analizę treningu)
 • Nawigacje rowerowe (zazwyczaj są to komputerki rowerowe wyposażone w moduł GPS – szczególnie przydatne miłośnikom długich wypraw rowerowych)

Prawa rynku są niestety nieubłagane, więc wraz ze wzrostem komplikacji i funkcjonalności sprzętu, rośnie jego cena. Na szczęście zdecydowana większość użytkowników roweru zwyczajnie nie potrzebuje zaawansowanych funkcji oferowanych przez najnowszy sprzęt. Innymi słowy – 90% rowerzystów będzie zadowolona z zakupu licznika podstawowego.

Licznik bezprzewodowy czy przewodowy?

Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Liczniki przewodowe, jak sama nazwa wskazuje wymagają przewodu do skomunikowania czujnika z jednostką centralną. Dobrze zamontowany przewód zazwyczaj nie przeszkadza w użytkowaniu w warunkach miejskich, jednak w trudnym terenie, można go łatwo uszkodzić. Zaletą liczników przewodowych jest niska cena i brak zakłóceń w transferze impulsów.

Decydując się na zakup licznika bezprzewodowego musimy liczyć się z większym wydatkiem. Transmisja danych pomiędzy czujnikiem, a jednostką centralną odbywa się za pośrednictwem fal radiowych. Tańsze modele wciąż wykorzystują analogową transmisję danych, co może wiązać się z wystąpieniem zakłóceń w pobliżu silnego pola magnetycznego. Cyfrowa technologia transmisji bezprzewodowej obniża prawdopodobieństwo wystąpienia zakłóceń, ale licznik wyposażony w taką technologię jest z reguły droższy.

Jakie funkcje powinien mieć licznik rowerowy?

Podstawowe liczniki rowerowe oferują zazwyczaj od 5 do 8 funkcji:

 1. Prędkość aktualna
 2. Prędkość średnia (wycieczki)
 3. Prędkość maksymalna (wycieczki)
 4. Dystans całkowity (patrz niżej : "Jak używać licznika rowerowego")
 5. Dystans wycieczki (resetujemy go przed każdą wycieczką)
 6. Zegar
 7. Czas jazdy (wycieczki)
 8. Skan (naprzemienne wyświetlanie wszystkich funkcji w pętli)

 

 

Dodatkowymi, przydatnymi funkcjami, dostępnymi w nieco bardziej zaawansowanych modelach są:

 • Możliwość zapamiętania ustawień dla dwóch rowerów
 • Backup (możliwość powrotu do dowolnego punktu trasy i prześledzenie odczytów)
 • Licznik kadencji (wymaga zakupu dodatkowego czujnika)
 • Automatyczny start / stop (chodzi o czas jazdy, wtedy licznik mierzy czas faktycznej jazdy, a nie całej wycieczki z postojami)
 • Odliczanie zaplanowanej trasy (ustawiamy np że chcemy przejechać 50 km, i licznik odlicza w dół, aż do zera)
 • Osobna selekcja dystansu i czasu (dodatkowy miernik - przydaje się np do zmierzenia ile ma podjazd czy zjazd w czasie wycieczki)
 • Carbon offset (ilość niewyprodukowanego dwutlenku węgla)
 • Fuel saver (ilość zaoszczędzonego paliwa)
 • Licznik spalonych kalorii
 • Pulsometr (wymaga zakupu czujnika w postaci pasa piersiowego)

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu licznika?

Wybierając licznik, poza kwestią oczywistą – oceną własnych potrzeb, musimy zwrócić uwagę na jakość wykonania sprzętu i jego wodoszczelność. Licznik narażony będzie na dużą ilość wstrząsów, oraz nierzadko ulewny deszcz, więc musi być wytrzymały. Zdecydowanie nie warto kupować tanich liczników „no name”, ponieważ przeważnie są one znacznie bardziej awaryjne, niż modele produkowane, przez firmy specjalizujące się w outdoor’owej elektronice.

Najwięksi i najbardziej znani producenci liczników rowerowych:

 • Sigma Sport
 • VDO
 • Cateye
 • Ciclomaster
 • Vetta
 • Echowell
 • Trelock

Także niektórzy producenci rowerów sygnują liczniki swoją marką np: Trek, Specialized, Kellys czy też nasz polski producent Kross.

Drugą istotną kwestią, którą warto wziąć pod uwagę podczas wyboru licznika jest wielkość i czytelność wyświetlacza oraz masa licznika. Przyjmuje się, że optymalną wielkością ekranu jest przekątna około 5-6cm. Często zdarza się, że podczas wycieczek zatrzymujemy się i ściągamy licznik, chowając go do niewielkich kieszonek w bluzie – ciężki licznik będzie niewygodny.

Trzecim zagadnieniem jest zakres temperatur, w których pracuje licznik. Wielu rowerzystów korzysta z dwóch kółek nie tylko w trakcie „sezonu”, ale przez cały rok. Jak wiadomo, elektronika w temperaturach poniżej zera lubi być kapryśna, więc warto zgłębić tę część specyfikacji wybieranego sprzętu. Większość producentów gwarantuje poprawną pracę sprzętu w zakresie 0 – 60°C, jednak niektóre modele oferują bezawaryjną pracę nawet w temperaturze -15°C.

Ile kosztuje licznik rowerowy?

Najtańsze i najprostsze sensowne markowe liczniki rowerowe kosztują od 40 do 50 zł. Bez większych problemów możemy kupić komputerki sprowadzane z dalekiego wschodu i sprzedawane nawet za 9 zł - ale naprawdę nie warto. Podobnie jak i inna tania elektronika będą działać krótko i przysparzać problemów. Takie tanie konstrukcje są szczególnie narażone na działanie wody (np. deszczu).

Jak używać licznika rowerowego?

W używaniu licznika rowerowego istotne jest pojęcie "wycieczki (ang. "trip"). Zazwyczaj wycieczka to po prostu wyjście na rower, gdzie przejedziemy jakiś określony dystans - np 10 km, czy tez nawet i 130 km. Przed takim wyjściem resetujemy dystans wycieczki (zazwyczaj przytrzymując dłużej jeden z klawiszy) i zakładamy licznik na rower. W czasie jazdy pokazuje nam on (nawet najprostsze modele) ile przejechaliśmy kilometrów od startu wycieczki, z jaką prędkością średnią oraz jaką prędkość maksymalną osiągnęliśmy. Po zakończeniu wycieczki możemy sobie wszystkie te parametry np. zapisać.

Przed następną wycieczką znowu resetujemy dystans wycieczki, aby zmierzyć parametry następnej wycieczki.

Z kolei dystans całkowity służy do mierzenia całego dystansu przejechanego na rowerze w dłuższym okresie czasu. Kupując licznik (nowy) lub wymieniając baterię zerujemy ten parametr  (aczkolwiek, niektóre liczniki potrafią zapamiętać dystans po wymianie - wtedy musimy specjalnie wyzerować ten parametr). Od tej pory licznik będzie nam wszystkie dystanse z wycieczek sumował.

Najlepiej dystans całkowity co roku resetować (na początku) i dzięki temu będzie on pokazywał dystans przejechany w ciągu roku na rowerze. Czasami - jeśli wyjeżdżamy na długą wyprawę 2-5 tygodniową, można ten parametr użyć do mierzenia całego dystansu przejechanego podczas wyprawy.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach. Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów marketingowych
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych na wskazany przeze mnie adres e-mail